W poniedziałkowy wieczór, niemal w przeddzień Święta Zmarłych, uczniowie 7 klasy Szkoły Podstawowej w Lipinach spotkali się późnym popołudniem w szkole, by wspólnie czytać i interpretować „Dziady” Adama Mickiewicza. Na początek uczniowie zapoznali się z historią tego obrzędu.

W mroczny i tajemniczy nastrój wprowadziła uczniów specjalnie zaciemniona klasa z zapalonymi świecami. W takiej atmosferze Mickiewiczowskie pytanie: „ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie” deklamowane przez całą klasę, zabrzmiało niezwykle osobliwie i potęgowało nastrój grozy. Poszczególni uczniowie szczególnie zaangażowali się w deklamację, by w pełni oddać charakter swoich postaci. Z pewnością takie spotkanie pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć treść lektur.