Was o akcjach czytelniczych, przygotować kolorowe dyplomy i potrzebne materiały, np.do lapbooków. Ponadto część funduszy została przeznaczona na nagrody czytelnicze, zadania lekturowe czy inne konkursy, dzięki temu w końcu mamy ciekawe nagrody dla Was.
Kiedy dowiedzieliśmy się o przydzielonej kwocie, wśród uczniów została rozesłana ankieta dotycząca zapotrzebowania na książki. Powstała lista „próśb”, która dostała akceptację Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. W ten sposób każdy uczeń przyczynił się do rozbudowy naszego księgozbioru o jego propozycję.
NPRCz zakłada wzmocnienie roli biblioteki jako lokalnego ośrodka życia społecznego, będącego ośrodkiem dostępu do kultury i wiedzy, dlatego nasze pierwsze działanie w ramach tego programu i we współpracy z Biblioteką Publiczną w Margoninie, to udział uczniów najstarszych klas w Narodowym Czytaniu „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Głośne czytanie tak trudnej lektury przez wielu „aktorów” ułatwiło odbiór fragmentów dzieła, ale też pozwoliło na kontakt z żywym słowem.
Mając na uwadze założenia NPRCz, uczniom klasy VII zostało zorganizowane wieczorne czytanie „Dziadów”. Dzięki temu każdy przyswoił treść dramatu, ale też miał możliwość, głośno czytając tekst, zrozumieć sens obrzędu i problematykę utworu.