W dniu 1 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii pod nazwą "Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował".

Przedstawiciele Agencji Widowisk Historycznych ARKONA przeprowadzili zajęcia, które obejmowały: przybliżenie najważniejszych wydarzeń i dat z okresu od II połowy XVI wieku do końca wieku XVII (od panowania Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego), pokaz walki na szable - "Odsiecz Wiednia", scenki historyczne z udziałem publiczności, pokaz wybijania monet w mennicy Jana III Sobieskiego, konkursy z nagrodami, prezentację oręża: pełna zbroja husarska, kolczugi, hełmy, szable, broń palna (repliki), ekspozycja replik przedmiotów użytku codziennego z XVII w. Największą atrakcją okazał się jednak wystrzał z broni prochowej - repliki pistoletu skałkowego z XVII w. Całe zajęcia bardzo podobały się uczniom. W ciekawy sposób dostarczyły im wiedzy historycznej i utrwaliły wiadomości zdobyte na lekcjach.