O walorach czytania można by się rozwodzić się bardzo długo. Wszyscy wiedzą, że rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i uczy wrażliwości, empatii, dlatego dziwi fakt, że coraz mniej Polaków sięga po książkę, by w ten sposób spędzać wolny czas.

Nieco inny stosunek do książki mają uczniowie klas młodszy, którzy zaraz po poznaniu wszystkich i opanowaniu techniki czytania, chcą stać się czytelnikami. Czas pandemii i zdalna nauka przyczyniły się do tego, że okres pasowania na czytelnika biblioteki Szkoły Podstawowej w Lipinach przesunął się o pół roku.
W październiku uczniowie klasy II zostali pasowani na czytelników. Po krótkim sprawdzeniu wiadomości z baśni oraz z zasad korzystania z książek wypożyczonych z biblioteki uczniowie ślubowali, że będą nienagannymi czytelnikami.