10 października uczniowie wszystkich szkół gminy Margonin wzięli udział w 34. Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Lusowa.

Na początku w miejscowym muzeum uczniowie poszukiwali śladów działań margonińskich powstańców, które zostały umieszczone w gablotach. Wszelkie pamiątki, zapisy i portrety napawały dumą i radością. Następnie wszyscy uczestnicy rajdu zebrali się na plaży w Lusowie, by tam uczestniczyć w przeróżnych konkurencjach, wspólnie spędzić czas. Na koniec nasi uczniowie odwiedzili Muzeum Powstania Wielkopolskiego, gdzie mogli przenieść się do czasów jedynego wygranego przez Polaków powstania.

Choć był to krótki wyjazd, to jednak spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów. Z pewnością spowodowane to było i chęcią powrotu do normalności (wspólny wyjazd), i tym, że 27 grudnia uznano świętem państwowym.