Dzień Niepodległości to najważniejsze święto w każdym państwie, każdy obchodzi je w innym terminie i z odmienną obrzędowością, to jednak punktem wspólnym jest radość i duma z efektywnej walki o wolność i suwerenność. W Szkole Podstawowej w Lipinach z tej okazji odbył się apel, na który zostali zaproszeni zarówno włodarze różnego szabla, jak i mieszkańcy wsi.

Przygotowana przez uczniów z koła teatralnego inscenizacja w zbudziła w wielu widzach niezwykle silne emocje. Sposób przedstawienia wydarzeń z tamtych burzliwych czasów, świadomy i sugestywny ruch scenicznych młodych aktorów (rozerwanie płótna z konturami ówczesnej Polski przez 3 zaborców i późniejsza wojna między nimi) oraz dobór piosenek spowodował, że pojawiła się u wielu łza wzruszenia. Z apelu i goście, i uczniowie wychodzili wyraźnie poruszeni.