14 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipinach był dniem wyjątkowym, pełnym refleksji, ale i radości, życzeń i uśmiechów. W związku ze zbliżającym się Dniem Papieskim starsi uczniowie szkoły po raz kolejny wspominali patrona szkoły i przypomnieli nauki Papieża Polaka. Hasłem przewodnim tej części akademii była „Ewangelia starości i cierpienia", po której zostały złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Następnie przyszedł czas na najmłodszych, którzy w tym dniu dołączyli do grona uczniów naszej szkoły. Pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, na którą składały się wiersze, piosenki oraz znajomość zasad ruchu drogowego. Po prezentacji umiejętności i wiadomości pierwszoklasiści w podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę swym zachowaniem, a nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz wymagać od siebie, nawet gdyby inni od nich nie wymagali. Po złożeniu przyrzeczenia dyrektor szkoły, Janina Szlufarska, kolorowym ołówkiem dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia, a wychowawczyni klasy wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i ufundowane przez rodziców kolorowe kredki wypełnione słodyczami. Każdy z pierwszoklasistów otrzymał również książeczkę SKO z symbolicznym wkładem ufundowanym przez Bank Spółdzielczy w Margoninie.
Kolejnym powodem do świętowania był Dzień Edukacji Narodowej. Dyrektor szkoły przypomniała historię powstania Komisji Edukacji Narodowej i podkreśliła, że jest to święto wszystkich pracowników oświaty. Podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły i uczniów. Złożyła życzenia i gratulacje dla nauczycieli wyróżnionych nagrodami Burmistrza Miasta i Gminy Margonin i Dyrektora Szkoły. W tym roku nagrodę Burmistrza Miasta otrzymały: Justyna Pachowicz, Aleksandra Witczuk i Barbara Szamocka. Wyróżnieni nagrodą Dyrektora Szkoły zastali: Barbara Szmocka, Katarzyna Patro, Dorota Jędrkowiak, Emilia Kusz i ks. Mateusz Rosiński. Do życzeń i gratulacji dołączyli się Burmistrz Miasta i Gminy Margonin, p. Janusz Piechocki i dyrektor Banku Spółdzielczego, p. Paweł Kokosz. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zaprezentowali krótki program artystyczny. Były wiersze, piosenki, podziękowania, kwiaty i życzenia. Na koniec wszyscy pracownicy, emeryci, rodzice uczniów klasy pierwszej i zaproszeni goście świętowali przy kawie i słodkościach.